ZWIERZAKI

ALPAKA – nie występuje w formie dzikiej, są zwierzętami hodowlanymi, przedstawicielami południowo-amerykańskiej rodziny wielbłądowatych .Przypomina wyglądem lamę, lecz jest mniejsza i z budowy ciała bardziej podobna do owcy. Dzięki gęstej sierści jest świetnie przystosowana do życia na dużych wysokościach. Największe stada hodowlane znaleźć można od południowego Peru po północne Chile i Argentynę. W związku z rosnącym zainteresowaniem hodowli tych zwierząt spotkać je można w innych krajach Ameryki Północnej i Europy a także Polsce. Alpaki hodowane są głównie dla wełny, z której produkuje się koce, poncza oraz odzież. Cechy charakterystyczne alpak to rozdwojona warga i ciągle rosnące siekacze w szczęce dolnej pozwalającej spasać różne gatunki roślin. Sierść jest bardzo delikatna, jednolita. Wełna wciąż rośnie. Kolor od białego po brązowo-czarny, czasem z białymi i brązowymi łatami. Młode alpaki mają delikatną, kremową sierść, która stopniowo ciemniej. Po urodzeniu waży ok. 1kg i w ciągu 9 miesięcy karmienia mlekiem osiąga wagę ok. 30 kg.

DANIEL – Daniel zamieszkuje głównie lasy. Żyjące na wolności osobniki łączą się w mniejsze stada. W zagrodach i innych hodowlach regułą bywają stada liczące 70 i więcej sztuk. Poza porą rykowiska samce żyją w osobnych grupach i trzymają się z daleka od samic i młodych. Wszyscy członkowie stada liczą na siebie w kwestii bezpieczeństwa. Daniele mają bardzo dobry wzrok, słuch i węch. Gdy tylko jedno zwierzę dostrzeże coś podejrzanego, natychmiast ostrzega stado. Gody danieli trwają przeważnie od października do lutego. W Europie bekowisko kulminuje się w drugiej połowie października. Samice wydają młode na świat w następnym roku na wiosnę. Przed porodem samica zazwyczaj odłącza się od stada. Młode z białymi cętkami są ukryte aż do czasu, kiedy stają się tak silne, by móc towarzyszyć matce. Samice nie mają poroża. Samcom pierwsze rogi wyrastają w wieku ok. 2 lat. Wiosną gubią poroże, a w kwietniu-czerwcu wyrasta im nowe, zawsze trochę dłuższe rogi.

PAW INDYJSKI - W naturze zamieszkuje lasy strefy tropikalnej oraz nadrzeczne zarośla Indie, Cejlon, Birma, Indochiny. W Indiach traktowany j z sympatią, jako tępiciel węzy i skorpionów, oraz ze względu na czujność – na widok drapieżnika (np. tygrysa) wszczyna głośny alarm. W Polsce jest ptakiem hodowlanym. Wygląd pawia jest zróżnicowany pod względem płci – samiec posiada charakterystyczny tren składający się z długich piór pokryw nadogonowych. Ozdobny tren u samców wyrasta dopiero w trzecim rok życia. W czasie toków jest on stawiany i rozpościerany przed samicami. Na przełomie lipca i sierpnia pióra te wypadają. Długość ciała to ok.220-225 cm. Samica natomiast mają brązowo-szarą barwę i jedynie skromną ozdobę z piór na głowie. Długość ciała ok. 80-95 cm. Okres godów, kiedy samce prezentują swoje treny rozpoczyna się w zależności od warunków pogodowych od końca kwietnia do końca maja. Samice znoszą wtedy od 3 do 7 jaj, wysiadują je około 30 dni .Na wolności gniazdo w gęstych zaroślach, na ziemi. Młode kury przystępują do znoszenia jaj w drugim roku życia. Pożywienie pawi to owady, pajęczaki, mięczaki, płazy, drobne ssaki, zielone części roślin, owoce, nasiona.

GĘŚ KUBAŃSKA - Wywodzą się od łabędziowej gęsi chińskiej ( Cygnopsis cygnoides), nie jest jednak jednoznacznie określone miejsce, gdzie ją udomowiono. Jako kraje pochodzenia wymienia się Japonię, Chiny i Syberię. Mimo iż nie ma dokładnego miejsca pochodzenia nazwę zawdzięcza stepowej Niziny Kubańskiej, leżącej w południowo-wschodniej Rosji gdzie była hodowana. Sprowadzona do Polski w 1977 r. z fermy zarodowej w Krasnodarze znajdującej się w Rosji. Obie płcie ubarwione podobnie .Upierzenie szaro-brązowe z ciemną pręgą biegnącą przez tył głowy, szyję i tułów, dziób czarny, nogi koloru ciemno-czerwonego, a czasem czarnego. Samiec posiada większy wyrostek czołowy oraz silnie zaznaczone, zwisające podgardło. Masa ciała samców wynosi średnio 7 kg, samic natomiast 6 kg. Samice znoszą około 100 jaj w okresie niesności w seriach po 15 szt. Po złożeniu dwóch serii samica zaczyna wysiadywanie. Jaja są zawsze w białej skorupce o wadze ok. 120g. Inkubacja/wysiadywanie trwa 28-30 dni, po tym czasie wykluwają się pisklęta, który wierzchni puch jest szary, a spodni żółtawy. Z daleka sprawiają iż pisklęta są zielone.